W ramach BikeCalendar.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Akceptuję
Napisano: 2014-03-05 20:24

Statystyki 2013: Skandia Maraton Lang Team

Liczba startów oraz unikalnych zawodników

W sezonie 2013 odbyło się sześć edycji cyklu Skandia Maraton Lang Team. 

Wystartowało w nich łącznie prawie 3 000 zawodników, w stosunku płci: 12% kobiet do 88% mężczyzn. 

W ciągu roku przez metę maratonów Skandii przejechano 4 800 razy.

Pamiętajmy, że Lang Team był w zeszłym roku jedynym organizatorem Pucharu Polski w maratonie MTB. Skandia Maraton była gospodarzem Pucharu Polski w pięciu edycjach – wszystkich poza warszawską. Ten fakt nie jest bez znaczenia dla frekwencji.

 

Skandia Maraton 2013 - liczba zawodników ogółem

 

Liczba zawodników w poszczególnych edycjach

Najwięcej uczestników Skandia Maraton stanęło na starcie imprezy w Krakowie, gdzie zanotowano bezkonkurencyjną dla pozostałych edycji cyklu liczbę ponad 1170 osób. Pozostałe imprezy nie przekroczyły tysiąca uczestników, ale trzymały bardzo wyrównany poziom frekwencji – wyjątkiem była edycja w Krokowej, gdzie pojawiło się nieco mniej zawodników – zawody ukończyło tam 565 osób. 

Na niższą frekwencję edycji w Krokowej wpływ mógł mieć fakt, iż był to etap o najdłuższych w całym cyklu etapach – tylko tu długość dystansu Gran Fondo przekroczyła 100 km. Również pozostałe dystanse – Medio i Mini – były w Krokowej najdłuższe. Konkurencja dla Skandii też była tego dnia spora – był to również termin m.in. edycji Bike Maratonu w Wieluniu i Cyklokarpat w Kluszkowcach.

Średnia liczba uczestników na etap cyklu wyniosła dla maratonów Skandia 799 osób.

 

Skandia Maraton 2013 - Frekwencja na każdej z edycji 

 

Zawodnicy unikalni – przegląd liczby startów

W porównaniu do innych cykli maratonów rowerowych ilość uczestników, którzy ukończyli wszystkie edycje Skandia Maratonu jest naprawdę imponująca – aż 93 osoby (17 kobiet i 76 mężczyzn) wzięły udział we wszystkich sześciu edycjach. Należy zaznaczyć, że Skandia miała najmniejszą liczbę edycji spośród ośmiu analizowanych przez nas cykli, jednak wciąż jest to duża liczba – 93 osoby to nieco ponad 3,1% wszystkich uczestników.

Bardzo duży odsetek uczestników wziął też udział w pojedynczych odsłonach cyklu – ponad dwie trzecie uczestników wystartowało tylko raz.

 

Skandia Maraton 2013 - Przegląd liczby startów

 

Skandia Maraton 2013 - Liczba startów w podziale na płeć

 

Wiek zawodników

Zdecydowanie największą grupą wiekową wśród uczestników Skandii są panie i panowie w wieku 31-40 lat – tworzą oni razem grupę ponad tysiącosobową, co oznacza, że co trzeci uczestnik Skandia Maraton 2013 to osoba w czwartej dekadzie życia.

Kolejne liczne grupy wiekowe to osoby w wieku 41-50 i 21-30 lat – tu należy zaznaczyć, że drugą co wielkości grupą wśród kobiet jest 21-30 lat, a następnie 41-50 – u panów było odwrotnie.

   

Skandia Maraton 2013 - Wiek zawodników

 

Kategoie wiekowe - liczebność

Skandia Maraton 2013 - Kategorie wiekowe

    

*Rozbieżność w liczebności niektórych kategorii z grupami wiekowymi (np. kategorii K2 i grupy kobiet 21-30 lat) wynika z tego, że regulaminowe kategorie wiekowe obejmują swoim zakresem nieco inne przedziały wiekowe, niż nasze wyliczenia, bazujące na pełnych dekadach.

Pozostając przy przykładzie kategorii K2, zgodnie z regulaminem startują w niej zawodniczki w wieku 19-30 lat. Jest to więcej niż jedna dekada, stąd liczba kobiet w kategorii K2 jest wyższa niż w dekadzie 21-30 lat. Analogicznie sytuacja wygląda u mężczyzn.

 

Dystanse wybierane przez zawodników

Najpopularniejszym dystansem na maratonach Skandii jest najkrótszy dystans – Mini. W ubiegłym roku odnotowano na nim prawie 2 500 startów, co oznacza, że ponad połowa wszystkich startów w sezonie odbyła się na tym dystansie. Drugą połowę startów podzieliły między sobą dystanse Medio i Gran Fondo z wyraźną przewagą pierwszego z nich. Średni dystans wybrano 1833 razy, najdłuższy zaś – nieznacznie powyżej pięciuset razy.  

Ta sytuacja stawia Skandię w kontrze do innych cykli maratonów, gdzie najczęściej wybieranym dystansem jest dystans średni. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że w większości cykli dystans najkrótszy oferuje trasy o mniejszych długościach niż Skandia Maraton.

 

Skandia Maraton 2013 - Wybierane dystanse

 

Jakie dystanse musieli pokonać zawodnicy, aby dotrzeć na maraton? 

Nie byliśmy w stanie sporządzić tego zestawienia dla Skandii w oparciu o pełną stawkę uczestników - poniższe diagramy powstały w oparciu o dane 67% uczestników cyklu (1972 osoby).

Zestawienia bazują na liczbie startów tej grupy uczestników we wszystkich edycjach cyklu.

Z wykresów widać, że w maratonach Skandii startują głównie osoby „miejscowe” – ponad 30% startów nie wymagało od zawodników dojechania na miejsce zawodów dalej niż 25 km. Kolejne 35% uczestników poddanych badaniu miało do pokonania 25-100 km.

Skandia Maraton to jedyny cykl maratonów, który w 2013 roku związany był z Pucharem Polski w Maratonie, tutaj zatem odległość pokonywana przez zawodników musi być oceniana w nieco inny sposób, niż w konkurencyjnych cyklach – zawodnicy chcący liczyć się w rywalizacji o tytuł musieli stawiać się na imprezach tego organizatora.

Warto jeszcze odnotować, że 6 startów kobiet (2,8%) wymagało pokonania prawie 500 km na miejsce startu.

       

Skandia Maraton 2013 - Dojazdy zawodników na maratony

 

Z jakich miast dojeżdżano na maratony Skandii?

Dla większości cykli w tym zestawieniu jedno miasto zdecydowanie dominuje liczebnie nad pozostałymi – w przypadku Skandii jest to Kraków, jednak jego przewaga nad drugim miastem w zestawieniu nie jest ogromna, w odróżnieniu od innych cykli maratonów.  Ma to związek z poprzednim zestawieniem, prezentującym odległości, jakie zawodnicy mieli do pokonania. Poniższe diagramy potwierdzają wniosek płynący z tamtego zestawienia – w imprezach cyklu Skandia Maraton startuje dużo osób zamieszkałych w miejscu startu zawodów. Wiele z tych osób to uczestnicy pojedynczych edycji cyklu. Na tle tych wniosków nie jest zaskakujące, że w niniejszym zestawieniu na prowadzeniu jest Kraków – jak wykazaliśmy na początku tego artykułu, impreza w Krakowie zdeklasowała pod względem frekwencji wszystkie pozostałe edycje.

Przypominamy, że grupa uczestników objęta tą analizą to 67% wszystkich uczestników cyklu.

     

Skandia Maraton 2013 - Skąd dojeżdżali zawodnicy?

 

W jakich miastach mieszkają zawodnicy? Mapy

Kolorowymi punktami oznaczono liczbę zawodników z danego miasta - kolorem zielonym wszsystkich zawodników, różowym - kobiety i niebieskim - mężczyzn. Wielkość punktów odpowiada ilości uczestników z danego miasta.

Po kliknięciu w miniatury, mapy otworzą się w większym rozmiarze.

 

Skandia 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - wszyscy Skandia 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - kobiety Skandia 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - mężczyźni

 

Prędkości najszybszych i najwolniejszych zawodników na poszczególnych dystansach

Na najdłuższym dystansie Skandii – Gran Fondo – długości tras zawierały się w przedziale 81-110 km. Prędkości zwycięzców na tym dystansie były, jak na zwycięzców przystało, wysokie, ale również dosyć zróżnicowane. Rekordową w skali roku prędkość osiągnęli zawodnicy i zawodniczki na trasie etapu w Warszawie, liczącego 81 km. Najbardziej wymagające okazały się zaś być trasy w Dąbrowie Górniczej i w Krokowej, gdzie z kolei padł rekord długości dystansu Gran Fondo (i najniższej frekwencji).

 

Skandia Maraton 2013 - Prędkości max i min na dystansie Gran Fondo

 

Dystans Medio

Długości tras na dystansie Medio w 2013 roku zawierały się między 54 a 69 km. Trasy najszybsze i najwolniejsze to również Warszawa, Krokowa i Dąbrowa Górnicza.

 

Skandia Maraton 2013 - Prędkości max i min na dystansie Medio

 

Dystans Mini

Z kolei na Mini (22-42 km) pewna niespodzianka – trasa w Dąbrowie Górniczej była po Warszawie drugą najszybszą w ubiegłym sezonie.

Skandia Maraton 2013 - Prędkości max i min na dystansie Mini

 

Sumy przebytych kilometrów i uśredniona prędkość peletonu na poszczególnych dystansach

Poniższa tabelka przedstawia sumy kilometrów pokonane przez uczestników każdego z dystansów, w podziale wg płci. Policzyliśmy także uśrednione prędkości zawodniczek i zawodników oraz łączny czas jazdy.

Zgodnie z przedstawionymi danymi, najszybsi są zawodnicy i zawodniczki rywalizujścy na najdłuższym dystansie - Gran Fondo. Prędkość peletonu maleje wraz z długością dystansu.

Najwięcej czasu zajęło zawodnikom przejechanie wszystkich tras na dystansie Medio -spędzili oni "w siodle" blisko 200 dni.

 

Skandia 2013 - Uśredniona prędkość zawodników i suma przebytych dystansów