W ramach BikeCalendar.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Akceptuję
Napisano: 2014-03-08 15:22

Statystyki 2013: Powerade Volvo MTB Marathon

Liczba startów oraz unikalnych zawodników

W cyklu MTB Marathon w 2013 roku wzięło udział łącznie nieco ponad 1600 uczestników, w stosunku płci 10 % kobiet do 90% mężczyzn. 

W ośmiu edycjach cyklu zawodnicy przekroczyli linię mety 3642 razy.

 

MTB Marathon 2013 - Liczba uczestników i startów w 2013

 

Liczba zawodników w poszczególnych edycjach

Frekwencja na imprezach MTB Marathon była w minionym sezonie mocno zróżnicowana. 

Najpopularniejszą edycję cyklu w Złotym Stoku ukończyło 679 osób, w tym 72 kobiety.  Z kolei najmniej zawodników stawiło się na starcie maratonu w Krynicy-Zdroju, gdzie rywalizację ukończyło 240 osób. Impreza w Krynicy odbyła się 25 maja przy bardzo silnej konkurencji ze strony innych organizatorów – tego dnia w kalendarzu były też m.in.: Bike Maraton w Wieluniu, Cyklokarpaty i EMTB w Kluszkowcach (Joy Ride Fest), Skandia w Krokowej.

Średnia frekwencja dla imprez MTB Marathonu w 2013 to 455 osób, w tym 48 kobiet.

  

MTB Marathon 2013 - Frekwencja w poszczególnych edycjach cyklu

 

Zawodnicy unikalni – przegląd liczby startów

Wszystkie imprezy z cyklu Grzegorza Golonko ukończyło w ubiegłym sezonie 21 osób, wśród nich trzy panie.

Nieco ponad połowa wszystkich uczestników wystartowała tylko w jednej edycji, co szósty uczestnik wziął udział w dwóch etapach.

 

MTB Marathon 2013 - Liczba startów uczestników 

Wiek i kategorie wiekowe zawodników

Podobnie jak w innych polskich cyklach maratonów, najliczniej reprezentowaną grupą wiekową w MTB Marathonie były osoby w wieku 30-39 lat. Tu jednak różnica między prowadzącą grupą wiekową a kolejną (20-29) była bardzo duża, bo blisko dwukrotna. 

W cyklu nie wzięła udziału żadna zawodniczka „po sześćdziesiątce”. Mężczyzn w tym wieku ścigało się dwudziestu.

   

 MTB Marathon 2013 - Wiek zawodników

 

MTB Marathon 2013 - Kategorie wiekowe

 

*Rozbieżność w liczebności niektórych kategorii z grupami wiekowymi (np. kategorii K2 i grupy kobiet 20-29 lat) wynika z tego, że regulaminowe kategorie wiekowe obejmują swoim zakresem nieco inne przedziały wiekowe, niż nasze wyliczenia, bazujące na pełnych dekadach.

Pozostając przy przykładzie kategorii K2, zgodnie z regulaminem startują w niej zawodniczki w wieku 19-30 lat. Jest to szerszy zakres wiekowy, stąd liczba kobiet w kategorii K2 jest wyższa niż w dekadzie 20-29 lat. Analogicznie sytuacja wygląda u mężczyzn.

 

Popularność dystansów

Zdecydowanie ulubionym dystansem uczestników MTB Marathonu jest dystans Mega. Suma startów na Mini i Giga stanowiła w 2013 roku ¾ liczby startów na dystansie Mega.Również kobiety wybierały dystans średni najczęściej.

 

MTB Marathon 2013 - Popularność dystansów

 

Jakie dystanse musieli pokonać zawodnicy, aby dotrzeć na maraton? 

W tym zestawieniu dla większości analizowanych przez nas cykli maratonów najwyższe noty mają cztery pierwsze słupki, tzn. większość startów na imprezach konkurencji wymaga od zawodników pokonania na miejsce startu do 100 km. Spośród startów w MTB Marathonie tylko 36% miejsc było w zasięgu 100 km od miejsc zamieszkania uczestników.

Analizując odległości, jakie mieli do pokonania zawodnicy prezentowanego cyklu widać, że na imprezy tego najstarszego w Polsce cyklu maratonów MTB wielu zawodników dojeżdża naprawdę z daleka. Najczęściej pokonywanym dystansem na miejsce startu była w 2013 roku odległość 75-100 km.

Odsetek odległości, jakie pokonywali zawodnicy celem dotarcia na maratony przedstawia się w skrócie następująco: 

0-100 km - 36% startów

100-200 km - 21% startów

200-300 km - 21% startów

300-400 km - 14% startów

400-500 km - 6% startów

       

MTB Marathon 2013 - Odległości pokonywane przez zawodników celem dojazdu na maratony

 

Z jakich miast dojeżdżano na imprezy Volvo MTB Marathon?

Zestawienie zostało przygotowane w oparciu o dane 84% wszystkich uczestników cyklu w sezonie 2013. Brakujące 16% to nazwy miast niepodane w wynikach lub nieistniejące.

O tym, że na imprezy z cyklu MTB Marathon przyjeżdżano nierzadko z daleka, świadczą w poniższym rankingu pierwsze miejsce Poznania czy czwarte Warszawy. Cykl ten ma zdecydowanie wierną grupę zawodników w różnych miejscach kraju, co widać również na zamieszczonych pod diagramami mapach.

     

MTB Marathon 2013 - Miasta zawodników

 

Miasta zawodników na mapie 

Mapy pokazują, z jakich miast zawodnicy brali udział w MTB Marathonie. Są to dane unikalnych użytkowników. Kolorami oznaczyliśmy: zielonym - wszystkich uczestników, różowym i niebieskiem - kobiety i mężczyzn. Wielkość punktów odpowiada ilośći osób z danego miasta biorących udział w cyklu.

Dane pokazane w ten sposób dla większości polskich cylkli MTB pokazują największe skupienie w jednym regionie, co też ma odwzorowanie na powyższych wykresach. W przypadku omawianego cyklu na mapie są aż cztery silne rejony, w których mieszkają zawodnicy.

 

MTB Marathon 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - wszyscy MTB Marathon 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - kobiety MTB Marathon 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - mężczyźni

 

Prędkości najszybszych i najwolniejszych zawodników na poszczególnych dystansach

Cykl Grzegorza Golonki ma sławę „jedynego prawdziwego MTB w Polsce” i poniższe wykresy mogą być tego świadectwem. W ani jednej imprezie, na żadnym z trzech dostępnych dystansów prędkość średnia żadnego z zawodników nie przekroczyła 30 km/h. Podium dla najbardziej wymagających polskich maratonów MTB Marathon dzieli z GP Kaczmarek Electric MTB i Cyklokarpatami.

Zdecydowanie najszybsze trasy były w Murowanej Goślinie (Wielkopolska), będącej jedyną niepołożoną w górach miejscowością goszczącą zawodników tego cyklu. Tylko w Murowanej Goślinie prędkość średnia zwycięzcy znacząco przekroczyła 20 km/h i była o ok. ¼ wyższa niż w kolejnych „szybkich” etapach - Istebnej czy Złotym Stoku. Prędkości zwycięzców na pozostałych etapach zawierają się miedzy 15 a 20 km/h. Warto zaznaczyć, że w otwierającej sezon Murowanej Goślinie trasy były najdłuższe ze wszystkich edycji cyklu.

Kobietom jedynie w Murowanej Goślinie – za to na wszystkich dystansach – udało się wykręcić prędkość przekraczającą 20 km/h. 

Najbardziej wymagające były trasy w Korbielowie, gdzie zwycięzca Giga (najkrótsza trasa Giga w sezonie) miał prędkość średnią 15,4 km/h, a zwyciężczyni 12,9 km/h. 

Przypominamy, że prędkość liczymy korzystając z czasów jazdy i długości dystansów podanych na stronie organizatora.

 

MTB Marathon 2013 - Prędkości na dystansie Giga

 

MTB Marathon 2013 - Prędkości na dystansie Mega

 

MTB Marathon 2013 - Prędkości na dystansie Mini

 

Uśredniona prędkość peletonu w podziale na dystanse

Uśrednione prędkości peletonu w MTB Mrathonie były zdecydowanie najniższe spośród analizowanych przez nas ośmiu cykli maratonów rowerowych.

Na trasach cyklu uczestnicy przejechali w sezonie 2013 łącznie 185 358 kilometrów. W siodle spędzili łącznie prawie 140 tysięcy godzin (ok. 566 dni) - czyli ponad półtora roku.

 

MTB Marathon 2013 - Sumy przebytych kilometrów i uśredniona prędkość peletonu