W ramach BikeCalendar.pl stosujemy pliki cookies by umożliwić Ci wygodne korzystanie z serwisu. Jeśli nie zmienisz ustawień dotyczących cookies w Twojej przeglądarce, będą one umieszczane na Twoim komputerze. W każdej chwili możesz zmienić swoje ustawienia. Akceptuję
Napisano: 2014-03-12 13:41

Statystyki 2013: GP Kaczmarek Electric MTB

Liczba startów oraz unikalnych zawodników

W cyklu GP Kaczmarek Electric MTB w 2013 roku wzięło udział łącznie blisko 1 500 uczestników, w stosunku płci 9 % kobiet do 91% mężczyzn. 

W siedmiu edycjach cyklu zawodnicy przekroczyli linię mety 4 003 razy.

 

 GP Kaczmarek Electric MTB - Liczba użytkowników

 

Frekwencja w poszczególnych edycjach

Najwyższą frekwencję zanotowano na etapie otwierającym sezon 28 kwietnia w Olejnicy. Imprezę ukończyło 686 osób, w tym 60 kobiet.

Średnio w edycji maratonów z serii GP Kaczmarek Electric MTB startowały 572 osoby: 49 kobiet i 523 mężczyzn.

 

 GP Kaczmarek Electric MTB - Frekwencja

 

Zawodnicy unikalni – przegląd liczby startów

Liczba zawodników, którzy przejechali wszystkie etapy cyklu w 2013 roku jest wysoka – były to aż 74 osoby: 5 kobiet i 69 mężczyzn.

43% uczestników cyklu (było ich w całym sezonie niemal 1 500) wzięło udział w tylko jednej edycji, zaś co szósty uczestnik (17%) wystartował dwa razy.

 

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Przegląd startów

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Przegląd startów

   

Wiek i kategorie wiekowe zawodników

Regułą dla polskich maratonów MTB jest prowadzenie liczebne kategorii wiekowej 30-39 lat w zestawieniu względem wieku. Tak było i w Kaczmarek Electric MTB, gdzie w minionym sezonie wystartowało ponad 450 mężczyzn w tym wieku, a więc co trzeci spośród startujących w cyklu panów był w czwartej dekadzie życia.

Ciekawostką jest, że ten przedział wiekowy nie był wcale najliczniejszy wśród kobiet – panie w wieku 30-39 lat były dopiero czwartą (i przedostatnią) grupą wiekową. Zdecydowanie najwięcej zawodniczek cyklu stanowiły panie w wieku 20-29 lat, których było prawie 40.

   

GP Kaczmarek Electric MTB - Wiek zawodników

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Kategorie wiekowe

 

Dystanse wybierane przez zawodników

Absolutnie najpopularniejszy dystans na Kaczmarek Electric MTB to Mini, który oferuje trasy nie dłuższe niż 40 km. Trasy dystansu Mini pokonano w sezonie łącznie ponad 2 800 razy – to blisko trzykrotnie więcej, niż na dystansie Mega (50-80 km), który ukończono nieco ponad tysiąc razy.

Dystanse dziecięce – Junior (5-10 km, młodzież w wieku 15-16 lat) i Młodzik (3-6 km, dzieci i młodzież do 14 roku życia) – to marginalny odsetek w puli wszystkich startów w sezonie. Trasy dla najmłodszych pokonano łącznie prawie 100 razy, zaś dystanse juniorskie – 36 razy.

 

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Popularność dystansów

 

Jakie dystanse musieli pokonać zawodnicy, aby dotrzeć na maraton? 

Z poniższych wykresów wynika, że GP Kaczmarek Electric MTB to cykl przede wszystkim lokalny – prawie 85% wszystkich startów nie wymagało od uczestników pokonania na miejsce imprezy więcej niż 125 km.

       

GP Kaczmarek Electric MTB - Pokonywane na maratony odległości

 

 

Z jakich miast dojeżdżano na imprezy GP Kaczmarek Electric MTB?

Najwięcej uczestników GP Kaczmarek Electric MTB mieszka w Poznaniu – w wynikach z sezonu 2013 znaleźliśmy z Poznania 199 osób, czyli niemal 14% wszystkich uczestników. 

Prowadzenie Poznania największe jest wśród kobiet – Poznań widnieje przy nazwisku prawie co piątej zawodniczki – 25 (19,1%) spośród 130 uczestniczek GP Kaczmarek Electric MTB to poznanianki. Z drugiego na liście zawodniczek miasta – Leszna – dojeżdżało osiem pań (6,1%).

Mężczyzn z Poznania wzięło w cyklu udział 174, z Leszna – 118.

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Miasta uczestników

 

Miasta zawodników na mapie 

Mapy pokazują, z jakich miast brali udział zawodnicy GP Kaczmarek Electric MTB. Są to dane unikalnych użytkowników. Kolorami oznaczyliśmy: zielonym - wszystkich uczestników, różowym i niebieskiem - kobiety i mężczyzn. Wielkość punktów odpowiada ilości osób z danego miasta biorących udział w cyklu.

Dane pokazane w ten sposób dla większości polskich cylkli MTB pokazują największe skupienie w jednym regionie i tak było też w tym przypadku. Podobnie jak miejsca rozgrywania maratonów (oznaczone prostokątami), miejsca zamieszkania uczestników skupiają się głównie w jednym regionie - Wielkopolsce. Największy punkt to Poznań, drugi pod względem wielkości - Leszno.

 

GP Kaczmarek Electric MTB 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - wszyscy GP Kaczmarek Electric MTB 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - kobiety GP Kaczmarek Electric MTB 2013 - Skąd dojeżdżali uczestnicy? Mapa - mężczyźni
 
 

Prędkości najszybszych i najwolniejszych zawodników na poszczególnych dystansach

Na podstawie podanych przez organizatora długości dystansów oraz dostępnych na listach wyników czasów zawodników, wyliczyliśmy prędkości zwycięzców oraz najwolniejszych zawodników.

Bledsze kolory słupków wskazują prędkości "czerwonych latarni" dla każdej z płci, ciemniejsze słupki (ciemny róż i granat) pokazują prędkości zwycięzców dla każdego z etapów.

GP Kaczmarek Electric MTB to jeden z trzech polskich cykli MTB, którego uczestnicy na żadnej edycji nie osiągnęli prędkości 30 km/h. 

Podium dla najbardziej wymagających polskich maratonów GP Kaczmarek Electric dzieli z MTB Marathonem i Cyklokarpatami.

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Prędkości na Mega

 

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Prędkości na Mini

 

 

 

GP Kaczmarek Electric MTB - Suma dystansu, czasy jazdy oraz uśredniona prędkość zawodników