Napisano: 2014-05-04 22:09

Statystyki 2014 - okres styczeń-kwiecień

Jak czytać wykresy?

Różowym kolorem oznaczyliśmy liczbę kobiet, niebieskim – mężczyzn, a szarym – DNF, czyli osoby, które przekroczyły linię startu, lecz nie dojechały do mety. Te trzy kolory tworzą słupek przy nazwie maratonu – jego długość odpowiada sumie uczestników, którzy opłacili wpisowe i stawili się na starcie.

Kolarstwo górskie

Maratony MTB (XCM)

Od początku roku 2014 do końca kwietnia w Polsce odbyło się 26 maratonów MTB. Zanotowano w nich łącznie około 12 tysięcy startów

Piętnaście imprez o największej frekwencji zestawiliśmy poniżej.

W rekordowej edycji BikeMaratonu w Miękini wystartowały 1853 osoby, z których 1786 ukończyło zmagania (67 DNF). Drugie miejsce w tym zestawieniu zajęła Mazovia MTB w Legionowie, gdzie zawody ukończyło 1148 osób (+12 DNF). Oba maratony ofbyły się tego samego dnia.

W zestawieniu TOP 15 zmieścił się też cały zimowy cykl Cezarego Zamany – Santini Northtec MTB Zimą, gdzie na starcie każdej z trzech edycji cyklu stanęło średnio 330 uczestników.

Statystyki maratonów MTB za okres I-IV 2014 - TOP 15 imprez

Cross country (XCO)

Wyścigów cross country w tym przedziale czasowym odbyło się 20. Zanotowano na nich w sumie około 2 tysięcy startów (70 DNF), a więc jedną szóstą liczby startów w maratonach. Zestawienie dla XCO przygotowaliśmy dla 12 wyścigów – ostatni na liście TOP 12 Puchar Smoka w Brzyskach może pochwalić się frekwencją 110 uczestników. Pozostałe zawody, nieujęte w poniższym zestawieniu, nie przekroczyły liczby 100 uczestników.

Najwyższą frekwencję zanotowali organizatorzy Pucharu Tarnowa, gdzie w rozegranej w ostatni weekend kwietnia pierwszej edycji cyklu udział wzięło 187 zawodników (5 z nich nie dojechało do mety).

Tuż za Pucharem Tarnowa uplasowała się druga edycja Małego Touru Bikerów, przeprowadzona tego samego dnia w Gdańsku. Na jej starcie stanęło 177 zawodników; wszyscy dojechali do mety. Warto zaznaczyć, że ta edycja Touru zgromadziła wśród uczestników największą liczbę kobiet – spośród 177 zawodników blisko połowę stanowiły panie – było ich aż 74.

Statystyki wyścigów XC za okres I-IV 2014 - TOP 12 imprez

Szosa

Listę TOP 15 sortujemy pod względem liczby osób, które ukończyły zawody, stąd pozornie zaburzona kolejność wyścigów na liście. Przypominamy, że szarym kolorem oznaczyliśmy liczbę zawodników, którzy nie przejechali przez metę wyścigu (DNF).

Przez metę zawodów szosowych przejechano w tym okresie 3257 razy (+ 424 DNF). Najwięcej zawodników wystartowało w jednym z dwóch rozegranych w tym roku supermaratonów szosowych – Żądle Szerszenia, gdzie na dystansach 75 i 150 km wystartowało łącznie 655 osób (brak DNF).

Dwa kolejne miejsca na liście pod względem frekwencji zajął XIV Wielkanocny Wyścig Kolarski o Puchar Wójta Gminy Kłomnice, gdzie etap ze startu wspólnego ukończyło  400 osób (wystartowało 509), a czasówkę 345 osób (+1 DNF).

Kryterium w Dzierżoniowie, które uplasowało się na czwartym miejscu tej listy z liczbą 308 zawodników, którzy ukończyli zawody, pobiło rekord w ilości DNF-ów. Spośród 483 startujących wyścigu nie ukończyło 175 osób, czyli jedna trzecia stawki.

Statystyki wyścigów szosowych za okres I-IV 2014 - TOP 15

Liczba wyścigów dla wybranych dyscyplin

Liczba wyścigów w wybranych dyscyplinach

Liczba wydarzeń rowerowych dla poszczególnych województw

Wykres pokazuje liczbę wszystkich wydarzeń (nie tylko wyścigów), jakie znalazły się w kalendarzu da miesięcy styczeń-kwiecień 2014. Wydarzeń na te cztery miesiące mieliśmy zapisanych 540.

Liczba wydarzeń w województwach

Liczba startów i wyścigów w poszczególnych województwach

Ostatni diagram w tym podsumowaniu obrazuje liczbę startów kobiet i mężczyzn, a także liczbę DNF-ów w odniesieniu do ilości rozegranych wyścigów (zielona linia, prawa oś diagramu).

Najwięcej startujących zanotowano kolejno w woj. mazowieckim (7323), dolnośląskim (4101), wielkopolskim (3220), śląskim (1894).